Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Myszków

Myszków: ziołowe sposoby na różne choroby

29.10.2012, Kluby zdrowia

Z ekranów telewizora i aptekowych półek uśmiechają się do nas pięknie opakowane, nafaszerowane chemią coraz to nowsze i skuteczniejsze środki na przeziębienie, grypę i inne dolegliwości. Zdaniem Ireny Białej, prelegentki na ostatnim spotkaniu Klubu Zdrowia w Myszkowie, wszystkie te specyfiki możemy z powodzeniem zastąpić ziołami. Leczą one ze skutecznością antybiotyku i nie upośledzają przy tym odporności organizmu.

To właśnie uzdrawiająca moc ziołowych mieszanek była tematem przewodnim na ostatnim wykładzie o zdrowiu zorganizowanym przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Zajęcia z cyklu O zdrowiu w Myszkowie odbyły się 25 października w miejscowym domu kultury. Irena Biała, inicjatorka tych spotkań, przedstawiła tym razem temat Ziołowe sposoby na różne choroby.

„Ile różnych ziół, tyle zastosowań. Herbatka z owoców i kwiatów głogu wzmocni pamięć i koncentrację. Zmęczonym oczom pomoże mikstura z aloesu. Aby zapobiec osteoporozie, wystarczy jeść codziennie po łyżce mielonego lnu” – przekonywała prelegentka.

Jak się okazuje, nawet ostre przeziębienie nie oprze się działaniu uderzeniowej mikstury czosnkowej. Z przeziębieniem, grypą, bólami stawów można z powodzeniem walczyć za pomocą ziół. Na przeziębienie i chore gardło pomoże np. olejek z oregano. Kwiaty czarnego bzu obniżą gorączkę, można także przyrządzić z nich płukankę do stosowania przy stanach zapalnych gardła i krtani. Imbir ma właściwości rozgrzewające, a deliktane kwiaty fiołka wonnego − wykrztuśne. Natomiast chrzan − bakteriobójcze. Cytryna, bogata w witaminę C, ułatwi pokonanie przeziębienia. Witamina ta odgrywa też ważną rolę w uszczelnianiu naczyń krwionośnych.

– Spotkania klubu zdrowia cieszą się dużym zainteresowaniem, jestem z nich zadowolona – mówi Irena Biała. – Podobają się ludziom, uczestnicy są zainteresowani poruszaną tematyką. Wiele osób prosi o przepisy zdrowych potraw, które degustujemy na zajęciach. Po spotkaniu podchodzili do mnie, dziękowali i mówili: „Tak trzymać!”.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Tekst: Justyna Libera

Foto: archiwum ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Myszków
ul. Kolejowa 31a
42-300 Myszków

Nr konta bankowego:
42 2030 0045 1110 0000 0278 5480

Kierownik: Irena Biała
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel.: (+48) 34 364 47 46

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij