Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Myszków

Myszków: o zdrowiu od czterech lat

19.08.2011, Kluby zdrowia

Pani Irena Biała z Myszkowa kieruje lokalną filią Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Wiele lat temu wymarzyła sobie, by w jej mieście ludzie chcący zdrowo żyć mogli z pierwszej ręki – od fachowców dowiedzieć się, na czym polega zdrowy styl życia i poznać zasady profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Jej marzenie realizuje się już od ponad czterech lat.

– Zapadła mi w pamięć maksyma „Losy narodów zależą od sposobów ich odżywiania się”, francuskiego prawnika i pisarza, autora słynnej Fizjologii smaku Anthelme Brillat-Savarin oraz chińskie przysłowie „Jeśli nie znasz ojca choroby – zła dieta jest jej matką” – opowiada pani Irena.

Całe swoje życie zawodowe była społecznikiem. Pracowała w ZHP, ZNP, AA… Lansuje zasadę, że lepiej jest się zużyć niż zardzewieć. Widziała na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w Skoczowie, zajęcia klubów zdrowia, i postanowiła zaszczepić podobną ideę na lokalnym gruncie.

– W kwietniu 2007 roku udało mi się zorganizować pierwsze spotkanie z cyklu „O zdrowiu w Myszkowie”, na którym lekarz medycyny, dr Stanisław Giza przekonywał ,,Od osteoporozy uciekaj na własnych nogach” – wspomina. – To dzięki jednej z moich uczennic, Beacie, która obecnie, podobnie jak jej tato, jest lekarzem. Pomogła mi przekonać wielu swoich kolegów po fachu do przeprowadzenia bezpłatnych prelekcji z dziedziny profilaktyki zdrowotnej. Tę pasję związaną z propagowaniem zdrowego stylu życia realizuję nie dysponując żadnymi dotacjami! – dodaje pani Irena.

Następne spotkanie poświęcone było ważnemu i trudnemu tematowi – profilaktyce raka piersi. I tak do chwili obecnej odbyły się już 22 programy dla mieszkańców Myszkowa. W zajęciach prowadzonych w pomieszczeniach miejskiego domu kultury wzięło udział: ośmiu lekarzy, dwu doktorów nauk medycznych, dyrektor szpitala, psycholog, jeden naturoterapeuta oraz Irena Biała, pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Wielokrotnie gościł też w Myszkowie Andrzej Bolesta, pastor i promotor zdrowia z Częstochowy.

Każdy program z cyklu „O zdrowiu w Myszkowie” wzbogacony był prezentacją multimedialną i składał się z czterech części:

– prelekcji głównej, zwykle lekarza. Tu pojawiały się kwestie m.in. profilaktyki cukrzycy, nowotworów, osteoporozy, depresji, reumatyzmu, nadciśnienia, choroby wrzodowej,

– prelekcji promotora zdrowia. Promotorzy podjęli wiele interesujących tematów, m.in. modne sposoby odżywiania, wegetarianizm, zatrucie środowiska i GMO, piramida zdrowia, zdrowie na talerzu, naturalne witaminy i minerały a suplementy.

– porad żywieniowych

– degustacji zdrowej żywności.

Szefowa myszkowskiej filii ChSCh dbała, by dotrzeć z informacją o spotkaniach do jak największego grona mieszkańców. Informacja o programach zamieszczana była w lokalnych gazetach, takich jak ,,Kurier Jurajski” i „Gazeta Myszkowska” oraz na plakatach umieszczanych w sklepach i aptekach.

Każda osoba ceniąca zdrowy styl życia mogła uczestniczyć w programach.

Ostatnia prelekcja, pt. Zielone złoto – pożywienie i lekarstwo, odbyła się 6 czerwca 2011 r. (foto). Mimo iż organizatorzy chcą inicjatywę kontynuować, ostatnio pojawiły się pewne przeszkody, w tym między innymi bariera finansowa związana z wynajmem sali. Jednak pani Irena, mimo przeciwności, nie poddaje się i szuka sponsora. W końcu nie takie trudności udawało się już przezwyciężać…
 
Jeśli chcesz pomóc prowadzić opisywany projekt, zasil konto filii w Myszkowie.

Czytaj więcej o inicjatywach prozdrowotnych realizowanych przez ChSCh.

Złóż dar na działalność statutową ChSCh.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Myszków
ul. Kolejowa 31a
42-300 Myszków

Nr konta bankowego:
42 2030 0045 1110 0000 0278 5480

Kierownik: Irena Biała
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel.: (+48) 34 364 47 46

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij